Jak zarejestrować zabytkowy motocykl?

Kupiłeś właśnie zabytkowy motocykl? Zastanawiasz się czy go nie zarejestrować? A może już podjąłeś decyzję, że właśnie chcesz go zarejestrować? Koniecznie przeczytaj nasz mini poradnik. Dowiesz się z  niego wszystkiego, co będzie potrzebne do tego, by z powodzeniem i bez przykrych niespodzianek dokonać rejestracji weterana. Czy rejestracja pojazdu zabytkowego, w tym wypadku motocykla jest trudna? Jest to kwestia względna. Jeśli bowiem będziesz miał wszelkie wymagane dokumenty i dopełnisz formalności, nie powinno być z tym najmniejszych problemów. Gorzej jeśli przez zagapienie nie będziesz w stanie sprostać wymaganiom.

  1. Rejestracja zabytkowych pojazdów regulowana jest ustawą. Jako że jest to dokument bardzo ważny, nie możemy liczyć na taryfę ulgową w tym względzie. W celu zarejestrowania naszego zabytkowego motocykla potrzebujemy takich samych dokumentów jak przy rejestracji każdego innego pojazdu.
  2. Po pierwsze więc dowód rejestracyjny. I tu już zaczynają się schody, ponieważ bardzo często zauroczeni nową maszyną, która już wkrótce może być nasza, po prostu zapominamy o takich „drobiazgach” jak dowód rejestracyjny. Co więcej wielu właścicieli na chwilę obecną nie posiada już po prostu takich dokumentów. Warto więc zwrócić na ten fakt szczególną uwagę.
  3. Po drugie umowa kupna sprzedaży. Jeśli kupując motocykl wiesz, że będziesz chciał go zarejestrować, koniecznie spisz taki dokument. Oczywiście powinieneś mieć go zawsze podczas kupowania czegokolwiek ale wiemy jakie są realia. Tu pojawia się kolejny problem. Otóż jeśli osoba od której dokonujemy zakupu motocykla nie widnieje w dowodzie pojazdu, bo przykładowo sama go kupiła, będziemy potrzebowali umowy kupna tej osoby.
  4. Po trzecie aktualne badanie techniczne pojazdu. Jeśli kupujesz zabytek jest to szczególnie istotna kwestia. Zwróć więc uwagę, by pojazd był kompletny. W przeciwnym wypadku możesz słono zapłacić za naprawę ponieważ bez niej nikt nie wypisze ci pozytywnego badania technicznego

Chcesz zarejestrować swój motocykl jako zabytek. Co więc kryje się pod tym pojęciem? Pojazd historyczny to (według usawy):
a) pojazd zabytkowy w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym,
b) pojazd wpisany do księgi inwentarza muzealiów zgodnie z przepisami dotyczącymi ewidencjonowania dóbr kultury w muzeach,
c) pojazd mający co najmniej 40 lat,
d) pojazd mający co najmniej 25 lat i uznany przez uprawnionego rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji.